Galerijā Centrs - Dziesmu un deju svētku tradīcijai veltītā izstāde “ROTĀT:IES”

2018.06.26.

No 25.jūnija līdz 8.jūlijam Galerijā Centrs apskatāma Dziesmu un deju svētku tradīcijai veltītā izstāde “ROTĀT:IES”.

Izstāde apvieno dažādus izteiksmes līdzekļus – gan jau nedaudz pierastu lietu kā foto izstāde, gan īstas rotas, gan skaistus un dekoratīvus skatlogus.

Izstāde “ROTĀT:IES” rāda divpadsmit rotas no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājuma. Sadarbībā ar muzeja pētniekiem tika izvēlēti priekšmeti, kas vizuāli atspoguļo to dažādību un bagātību, kāda Latvijā raksturīga. Fotogrāfs Viesturs Masteiko, attēlus radot kaleidoskopa tehnikā, meistarīgi izcēlis katras rotas īpašo skaistumu un savdabību, dodot iespēju tās aplūkot no jauna skatupunkta

Rotām gan senajā, gan etnogrāfiskajā tērpā ir bijusi liela nozīme – dažām no tām praktisks, bet dažām rotājošs raksturs. Bagātīgu materiālu par tām sniedz arheoloģiskie izrakumi, dažādi zīmējumi un apraksti, bet par 18.-19.gs rotām - esošais etnogrāfiskais materiāls.

Līdz 13.gs Latvijas teritorijā dzīvojošo cilšu vidū ļoti attīstīts bija rotkaļa amats. Rotu darināšana bija viena no nozīmīgākajām un attīstītākajām amatniecības jomām, kā to apliecina arheoloģiskajos izrakumos atrastās greznās sudraba un bronzas rotaslietas. Šie atradumi norāda uz augstām un ļoti dažādām izmantotajām metodēm rotu darināšanā jau vidējā dzelzs laikmetā - liešanu, kalšanu, gravēšanu, inkrustāciju, lodēšanu, platēšanu, zeltīšanu, sudrabošanu, alvošanu, filigrānu u.c.

Pēc 13.gs sakās pārmaiņas un tās veidojās un attīstās līdz pat 18.gs vidum, kad zināmo rotu formas ir nostabilizējušās mums pazīstamajos rotu veidos.

Gredzeni, vainagi, dažādas saktas, kaklariņķi, aproces, kaklarotas, jostas u.c. ir rotu veidi, kas tiek izmantoti gan valkājot kāda konkrēta laika perioda tērpu komplektu, gan mūsdienās lietojot kā apģērba dekoratīvu elementu.

Izstāde ir arī kā aicinājums apmeklēt XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku tautas lietišķās mākslas izstādi “Radītprieks” Rīgas mākslas telpā Kungu ielā 3 laikā no 2018. gada 30.jūnija līdz 26.augustam.

Foto no kalendāra un plānotāja “Dienrādis 2018”, LNKC

Foto: Viesturs Masteiko

Izstāde veidota sadarbībā ar biedrību "Etniskās kultūras centrs "Suiti""