Grāmatas “HomoNovus” atvēršanas svētki Galerijā Centrs

2018.03.01.

Par godu vienai no Latvijas simtgades spēlfilmām–pārpratumu komēdijai “HomoNovus”, kuras pirmizrāde vēl tikai gaidāma šī gada septembrī, apgāds “Jumava” klajā laidis īpašu ievērojamā latviešu rakstnieka, žurnālista un gleznotāja Anšlava Eglīša romāna “HomoNovus” izdevumu, kas papildināts ar tāda paša nosaukuma filmas kostīmu un vides ilustrācijām un fotogrāfijām no filmēšanas procesa.

Šī gada 28.februārī notika Anšlava Eglīša romāna “HomoNovus” speciālizlaiduma atvēršanas svētki filmas rezidencē līdz tās pirmizrādei – t/cGalerijā Centrs. Tajā piedalījās arī filmas radošā komanda – režisore un scenārija autore Anna Viduleja un aktieris Andris Keišs, stāstot par filmas tapšanas aizkulisēm un sniedzot autogrāfus pirmajiem īpašā “HomoNovus” izdevuma īpašniekiem.
Romāna “HomoNovus” speciālizlaidums tapis sadarbībā starp filmas “HomoNovus” veidotājiem - filmu studiju “Filma Angels Productions” un apgādu “Jumava”. Tas ir papildināts ar kostīmu mākslinieces Lienes Rolšteinas filmas kostīmu skicēm un paraugiem, kuri pavisam drīz būs apskatāmi arī izstādē t/c Galerija Centrs. Visām filmas lomām tērpi speciāli darināti. Skices filmas vides iekārtojumiem radījis “HomoNovus” filmas galvenais mākslinieks Kirils Šuvalovs. Tajos redzamas tādas zīmīgas Rīgas ielas un vietas, kas filmā lieliski uzbur 30.gadu atmosfēru, kā Latvijas Nacionālā opera, Rīgas Valsts 1.ģimnāzija, Latvijas Mākslas akadēmija, “ALTUM” sanāksmju zāle un virkne Rīgas un Vecrīgas ielu un krustojumu, kā arī atsevišķi kadri filmēti Liepājā, Liepajas Valsts 1.ģimnāzijā. Savukārt fotogrāfijas no filmas uzņemšanas laukuma radījuši fotogrāfi Toms Harjo un Madara Gritāne. Grāmatas vāku rotā kinofilmas galveno lomu atveidotāji – aktieri Kristīne Krūze, Igors Šelegovskis un Kaspars Znotiņš.
“No Anšlava Eglīša romāna "HomoNovus" plūst kultūrvēsturiskās vērtības kā no pārpilnības raga, tāpēc "Jumava" par savu pienākumu uzskata tās apzināt un popularizēt aratkārtotu un bagātinātu izdevumu. Esam pagodināti par sadarbībuar filmas "HomoNovus" producentiem, kas noķēruši un mūsu lasītājiem uz lielā ekrāna atklās īsto Ulmaņlaiku atmosfēru,” stāsta apgāda “Jumava” valdes priekšsēdētājs Juris Visockis.
“HomoNovus” ir stāsts par jaunu un nabadzīgu, bet ambiciozu provinces mākslinieku Juri Upenāju, kurš no laukiem ierodas Rīgā, lai iekarotu savu vietu mākslas pasaulē. Jau pirmajā vakarā nokļūstot mākslinieku bohēmā un satiekot savu mīlestību, Jura pirmie soļi Rīgā izvēršas par komisku, reizēm aizkustinošu pārpratumu virknējumu.Raksturu meistars Eglītis pārsteidz ar dzirkstošu valodu, trāpīgiem apzīmējumiem un vieglu vēstījuma stilu, intrigu sakāpina fakts, ka romāna galvenajos varoņos atpazīstami 30.gadu Latvijas pazīstamākie mākslinieki un literāti, tostarp nav noliedzama romāna galvenā varoņa Jura Upenāja tēla līdzība ar pašu autoru Anšlavu Eglīti.
“Pašlaik norit filmas montāža un mums priekšā atbildīgais darbs šo Anšlava Eglīša tekstu komiskumu pārnest uz ekrānu, izbalansēt humoru un ar montāžas un citu instrumentu palīdzību jokus paspilgtināt. Anšlava teksts ir ļoti smieklīgs un ļoti asprātīgs, bet filmu mēs neveidojam precīzi pēc viņa rakstītā. Dialogus pielāgojām un to veidošanā ļoti aktīvu dalību ņēma paši lomu atveidotāji. Andris Keišs filmā ir centrālais komiskais tēls Salutaura lomā, viņš ir īsta filmas vērtība,” uzsver “HomoNovus” filmas režisore un scenārija autore Anna Viduleja.
“Personīgi man Salutaura loma ir ļoti tuva. Tāpat kā mākslinieks Salutaurs, arī es savus teātra darba sākotnējos gadus neesmu pavadījis rokas klēpī salicis. Piemēram, esmu kurinājis ugunskuru savā grimmētavā pēc izrādes “Skroderdienassilmačos”, tā turpinot svinēt Līgo svētkus,” paralēles starp atveidoto lomu un sevi velk “HomoNovus” Salutaura lomas atveidotājs aktieris Andris Keišs.
“Tas, ar ko vēl Anšlava Eglīša komiskais darbs ”HomoNovus” ir īpašs - tas ir viens no retajiem darbiem, kas ir par pilsētu, par Rīgu. Latviešu literatūrā ir ļoti daudz darbi, kuros tiek aprakstīti lauki. Mums ir autori, kuri veltījuši desmitiem lappušu, lai aprakstītu vienu braucienu pār laukiem.Tādēļ ir milzīgs prieks, ka šie Anšlava sulīgi aprakstītie pilsētas skati tiks ekranizēti,” piebilda Andris Keišs.
Grāmata "HomoNovus" no 28.februāra būs pieejama lielākajos grāmatnīcu tīklos, bet vislabākā pārdošanas cena Rīgā tai būs "Jumava" grāmatnīcā, Dzirnavuielā 73.