Rīgas iepirkšanās paradīze kopš 1938. gada

2015.07.24.

Galerija Centrs ir vienīgais tirdzniecības centrs Rīgā, kas var lepoties ar tik tradīcijām bagātu vēsturi, kas aizsākās jau ar Armijas ekonomiskā veikala (AEV) tapšanu Latvijas brīvvalsts laikā. Armijas ekonomiskais veikals bija iepirkšanās paradīze - visā Baltijā nebija otra tik skaista, moderna, ērta un izsmalcināta iepirkšanās centra. Un arī mūsdienās Galerija Centrs ar lepnumu nes tā vēsturiskās tradīcijas.

„Saprātīga vadība, kārtīgs darbs un publikas uzticība – tie ir faktori, kas Armijas ekonomisko veikalu no niecīga veikaliņa ir pārvērtuši par plaukstošu pasākumu, kam ļoti svētīga loma Latvijas tirdzniecībā, sevišķi cenu regulēšanas jomā.” Šādi vērtējumi par veikalu izskanēja 1930. gados.

Nākamgad apritēs 80 gadi, kopš tika sākti veikala jaunās ēkas būvniecības darbi Audēju ielā 16 – veikals pircējiem durvis vēra 1938. gadā, būvdarbi pilnībā tika pabeigti 1940. gada februārī. Pāris mēnešu laikā kopš atklāšanas jauno namu bija apmeklējuši jau miljons rīdzinieku un pilsētas viesu.

AEV žilbināja ar Rīgā nekur vēl neredzētām slīdošām kāpnēm, modernām virpuļdurvīm, ātriem liftiem un daudzām jaunām nodaļām. Rīdzinieki devās apbrīnot jauno veikalu, kur visos sīkumos bija piedomāts par pircēju prasībām, labsajūtu un ērtībām – bijusi pat speciāla suņu garderobe.

Taču visvairāk rīdzinieki novērtēja preču pārbagātību nodaļās, kuras visas nu bija vienuviet. Garšīgās kūkas un cepumi, ko cepa konditorijas cehs turpat veikala ceturtajā un piektajā stāvā. Piektajā stāvā bija mājīga, ērta un plaša kafejnīca 250 apmeklētājiem. Veikals īpaši lepojās, ka tās kafijas vārāmais aparāts ir viens no trim modernākajiem Eiropā. Pirmajā stāvā ar īpašu ieeju atradās vīna tirgotava, kurā varēja iegādāt gan vislabākos ārzemju, gan paša AEV vīna un liķieru fabrikas ražojumus.

Veikalā bija arī dažādi tehnikas jauninājumi – siltūdens centrālapkure, visās telpās bija mehāniskā vēdināšana. No ārpuses visas ēkas augstumā bija piestiprinātas neona spīdcaurules – dekoratīvais apgaismojums diennakts tumšajā laikā. Tāpat veikalā bija speciāla ietaise, kas 12 sekunžu laikā dotu elektrisko strāvu, ja pilsētā tā izslēgtos.

AEV jaunās ēkas ideju radīšanai tika izsludināts konkurss, kurā tika iesniegti 40 pieteikumi, taču pēc toreiz esošās sistēmas godalgotos projektus izmantoja kā ierosinājumus galīgā projekta izveidei. To uzticēja Latvijas armijas pulkvedim, Kara ministrijas apgādes pārvaldes būvniecības daļas priekšniekam, arhitektam Arturam Galindomam. Galindoms pazīstams arī kā Kara muzeja ēkas autors, projektējis muzeju kompleksus Nāves salā un Airītēs.

Iekštelpu interjera autors bija arhitekts Kārlis Plūksne, to veidojot 30. gados valdošajā neoeklektisma stilā. Plūksne bija līdzautors arī citiem lieliem pirmskara objektiem, piemēram, Tautas namam Madonā. Taču viņa radošās darbības aktīvākais posms sākās pēc kara, piemēram, viņš piedalījies tagadējās Zinātņu akadēmijas ēkas projektēšanā.

Tekstā izmantoti fragmenti no žurnālistes Anitas Bormanes raksta „Rīgas iepirkšanās paradīze. AEV”. Pilns raksts lasāms žurnālā „Mājas Viesis” (Nr.14 (546) 17.07.-6.08.2015)

Vairāk par Galerija Centrs un Armijas ekonomiskā veikala vēsturi iespējams uzzināt arī izstādē, kas izvietota tirdzniecības centra vēsturiskajās kāpnēs.