Ieskats Galerija Centrs vēstures līkločos

2015.04.23.

Pavisam nesen Galerijā Centrs viesojās jaunatklāšanas raidījums TE!. Domāju, ka raidījumā redzēto par Galeriju Centrs nezināja pat dažs labs "rūdīts" rīdzinieks. Man šķiet ļoti interesanti, ka vietas un detaļas, kuras ikdienā nepamanām vai nezinām par to eksistenci, patiesībā ir mums visapkārt. Tās nes sev līdzi vēstures elpu. Atliek tik apstāties, ievilkt mierpilnu elpu un sajust, ko čukst ēkas senākās daļas.

Viss sākās 1926. gada rudenī, kad, kā toreiz dēvētais, Armijas Ekonomiskais veikals tika pārcelts uz ēku, ko sauca par “Princeses Spīķeri” - Rīgā, Audēju ielā 16. 

Kad iedzīvotāju pirktspēja palielinājās, radās nepieciešamība attīstīt arī Armijas Ekonomisko veikalu. Nekas cits neatlika, kā celt jaunu ēku. Tas bija tik svarīgs notikums, ka pamatakmens ielikšanas ceremonijā 1936. gada 26. septembrī piedalījās arī tālaika Latvijas Valsts un Ministru prezidents Kārlis Ulmanis. 

Interesanti, ka Rīdzenes ielā, kur tagad ir stiklotā pasāža, līdz pat 18. gadsimtam plūda upe, kuras dēļ Rīgu nosauca tieši par Rīgu. Rīdzenes upe tolaik iezīmēja pilsētas robežu, un gar to slējās nocietinājumu mūris.

Veikala būvēšanas laikā tika uziets kuģa vraks, kurš tagad kopā ar citiem vēsturiskiem atradumiem nonācis  Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā.

Nākamreiz, kad soļosi pa Rīdzenes ielu, iedomājies, ka patiesībā Tu peldi pa vēsturisko Rīdzenes upi! :)

1938. gadā jaunais Armijas Ekonomiskais veikals vēra savas durvis. Tas arhitektūras un interjera ziņā tolaik bija īpašs lepnums un šedevrs. Tas ir kā izaicinājums turpmākiem šīs ēkas arhitektiem šo latiņu nenolaist zemāk.

Armijas Ekonomiskais veikals deva iespēju iepirkt labas preces un paralizēja spekulatīvo tirgošanos, kas kara gados draudēja izvērsties. Veiklas ātri iemantoja pilsētnieku uzticību un kvalitātes zīmi.

Viens no nostalģiskiem priekiem ir šie apgaismes ķermeņi, kuru oriģināli joprojām mirdz vēsturiskajās kāpnēs. (Kā tie izdzīvojuši līdz mūsdienām, Zita stāsta TE! sižetā, kuru vari noskatīties zemāk.)

Padomju laikā, 1970. gados, veikals piedzīvo pamatīgu rekonstrukciju un nu jau saucas Rīgas Centra Universālveikals. Tas izskatās un strādā atbilstoši labākajiem tā laika standartiem. :)

Skats uz Rīdzenes ielu un Rīgas Centra Universālveikala fasādi 1980. gados.

Maz zināms ir fakts, ka Galerijas Centrs 5. stāvā ir vēsturiskā un skaisti atjaunotā zāle Astorija. Savulaik tur darbojās rīdzinieku iecienīta kafejnīca, kas spēja uzņemt līdz pat 250 viesiem. Zālē saglabāts griestu greznojums, kurā, kā vēsta leģenda, iekodēti burti „AEV”, par godu tā pirmajam nosaukumam – Armijas Ekonomiskais Veikals.

Foto no raidījuma TE! uzņemšanas:

Astorijas zālē patiešām ir īpaša noskaņa. Pēc tirdzniecības centra burzmas tā vien šķiet, ka esi nonācis īstā klusuma oāzē, kurā laiks sastingst.

Man šķiet, ka Galerijas Centrs ēka ar lielu lepnumu nes savu vēsturisko garu, tajā pašā laikā iemiesojot arī mūsdienīgumu. Ēka ir vēsturiski nozīmīga un vairākkārt starptautiski novērtēta kā izcils dizaina objekts un viens no veiksmīgākajiem tirdzniecības centriem Eiropā - tajā skaitā arī Starptautiskās Tirdzniecības centru padomes apbalvojumu par labāko 2008. gada dizaina projektu pasaulē kategorijā "Tirdzniecības centru paplašināšana un pārbūve".

Jaunatklāšanas raidījuma TE! sērija par Vecrīgu, tai skaitā, Galeriju Centrs. (Sižeta daļa par Galeriju Centrs sākas 5:51)

Nākamreiz, kad kāpsi pa Galerijas Centrs vēsturiskajām kāpnēm vai soļosi pa Rīdzenes ielu, Tu noteikti ieraudzīsi un sajutīsi kaut ko jaunu, vai ne? :)

Autors: Renāte

Aprīlis 2015