LMA modesskate – kas notiek Pagalmā?

2013.05.31.

Maijā mode, tāpat kā gājputni un vilki, ceļo baros. Vēl tikko svaigs pagājis Riga Fashion Mood Premium, nu jau atkal vienā vakarā bija iespēja uzsūkt daudz radošuma un talanta enerģijas Latvijas Mākslas akadēmijas gada noslēguma modes skatē, kurā tika rādītas 24 kolekcijas. Foto - Aiga Rēdmane ( www.anii.lv)

Pasākumu atklāja emocionāli piesātināta un netīra performance, kuras laikā trīs gandrīz kaili ķermeņi, ūdens aplaistīti, gausi līda ārā no melnzemes. Šī, manuprāt, bija ļoti skaista un intensīva alegorija par talantu rašanos un izaugsmi. Domās vien šaudījās jautājums - kāpēc mēs šādus drosmīgus aktus pasākumos neredzam biežāk? Vai tāpēc, ka masu sabiedrība uzskata, ka akadēmijā vēl var izeksperimentēties, bet "pieaugušo dzīvē" nepieciešamas "pieklājīgākas" idejas.

Lai arī plānoto četru vietā mākslinieki pa melnzemi kārpījās kādas 15 minūtes, gribētais iespaids uz publiku un fotogrāfu pogu klikšķiem bija radīts. Mēs visi bijām "iesildīti" jauno dizaineru modes uznācienam.

Anna Nejedla "Zajdiskosem"

 

Ar lielu prieku noraudzījos, kā topošie un jaunie dizaineri rotaļājas ar modi, to izaicina, dažbrīd pat kariķē un par to pasmejas. Ir skaidrs, ka ar tādu pieeju masas "nepaņemsi" un Bentliju nenopirksi. Bet praktiskā, nēsājamā mode var pagaidīt! Lai dzīvo māksla, pašaktualizācija un pārsteigumi!

Dana Jasinkeviča "LolliPOPE"

Dita Enikova "The Great Escape"

Evija Šaitere "Reservoir Dogs"

Santa Matule "Dzimšanas Diena"

 

Baiba Litiņa "Divi"

Ļoti patika debeszilajās parūkās tērptie varoņi. Un krāsu salikumi...mmm! Varbūt tieši tāpēc, ka tās ir krāsas, kuras parasti neiekļūst sarakstos "Mans mīļākais tonis". (Jo lielākā daļa cilvēku nevarētu definēt šo krāsu nosaukumu...)

Elīna Siliņa "Did Someone Famous Die?"

Ja kāds šajā kolekcijā saskata tikai džekus melnos plīvuros, iesaku pievērst uzmanību smalkajām perlīšu apdarēm un lieliski piemeklētajiem audumiem.

Atbalstot teicienu "Laba vajag daudz" virkne Mākslas akadēmijas studentu bija radījuši apjomīgus apģērbus. Ar tiem piebāztā 3. autobusā labāk nerādīties! ;)

Laima Ūdre "Woofstock"

Sigita Sniegs "Trust Stupid, Be Stupid"

Zane Prokofjeva "Revival"

Viena no manām skates favorītēm bija Sabīnes Skarules kolekcija "I Ching" - lieliski audumi, elegants un reizē oriģināls izpildījums. Auduma "šleifes", kas it kā aizķērušās aiz pēdām, nepareizi uzvilkts krekls un matu šķipsna pie cepures - tie varētu likties kā misēkļi, nejaušības, bet patiesībā ir rūpīgi pārdomāti elementi.

Ļoti patika arī Daigas Zvirgzdiņas kolekcija "Maijs". Manas acis "pievelk" modes mākslinieku izpaušanās, radot pašiem savu zīmējumus un auduma printus. Un ja vēl tos skaisti realizē izteiksmīgos fasonos...

Kad pēc modes skates pārdomāju redzēto, pirmā kolekcija, kas man atgriezās atmiņā, bija Ingas Tauriņas "Rock Star". Tie ir tērpi ar spēcīgiem un raksturīgiem dekoratīviem elementiem. Varbūt tos vajadzētu parādīt Rihannai, Beyoncei vai kādai citai no mūsdienu mūzikas princesēm?

No modes skates devos ar lielu prieku, iedvesmota radošumam un mierīgu sirdi, ka latviešu modei ir gaidāma lieliska un talantīga nākotne.

Autors: Renāte

Maijs 2013