Vjetnamietis, kurš zīmē Lāčplēša komiksus

2012.12.27.

Izklausīsies neticami, bet šoreiz intervija ar vjetnamieti, kurš zīmē Lāčplēša komiksus. Kao Viet ar lepnumu saka, ka esot ar vjetnamieša prātu un latvieša sirdi.

Kā Tu nokļuvi Latvijā?

Ui, izstāstīt būs grūti! Vispirms pat nezināju, kur Latvija atrodas un kas tā tāda vispār ir. Man, jau mazam būdamam, ļoti patika zīmēt un es interesējos par komiksiem, bet Vjetnamā nebija nevienas mākslas vidusskolas. Kad tētis paziņoja, ka brauks uz Latviju, es nolēmu, ka došos līdzi.

Un kādi bija pirmie iespaidi, atbraucot uz šejieni?

Bija ļoti dīvaina sajūta. Nesapratu nevienu vārdu, ko visi runā, un cilvēki - to bija tik maz! Bet pa šo laiku, kopš dzīvoju Latvijā, esmu daudz ko piedzīvojis un sapratis, ka ir tikai viens veids, kā izdzīvot citā zemē - ir sevi jāpierāda. Latvija ir bagāta zeme, šeit it meži, teikas, Dziesmu svētki, Jāņi, Līgo, Lāčplēsis, un, protams, smukas latviešu meitenes.

Kāpēc savos darbos esi izvēlējies attēlot tieši Lāčplēsi?

Kad iestājos Jaņa Rozentāla mākslas skolā, man jau no paša sākuma piekodināja, ka, ja es neiemācīšos latviešu valodu, man būs jādodas prom. Sākumā gāja grūti, pametu skolu, taču nākamajā gadā iestājos vēlreiz. Biju apņēmības pilns iemācīties valodu. Tā nu es aizgāju uz skolas bibliotēku un palūdzu, lai man iedod plānāko grāmatu, taču tādu, ar kuras palīdzību visātrāk varētu iemācīties latviešu valodu. Man iedeva eposu "Lāčplēsis"... :)

Kad ienāca prātā zīmēt Lāčplēsi, man galvā vizuāli bija pilnīgs tukšums. Eposs ir, viss ir, tikai nav ne jausmas, kāds tas Lāčplēsis  īsti izskatās. Vēlāk, kad iestājos Latvijas Mākslas akadēmijā, sapratu, ka tā ir ļoti laba skola. Diemžēl Latvijā daudzi to nezina. Šeit, protams, ļoti lēni attīstās animācija, kino, komiksi. Viss iet lēnām, un cilvēki baidās riskēt un mēģināt. Gribēju kaut ko darīt, lai pierādītu, ka Latvijā nav tā, kā citi domā.

Komikss ir tikai sākums. Nākotnei man ir vēl lielāki plāni!

 

Kā Tu raksturotu latviešu modi?

Ja tā pavisam godīgi, tad lielākā daļa ģērbjas vienveidīgi. Protams, neesam jau Francijā, kur tas ir pavisam citādāk. Es pats jau arī īpaši nesekoju līdzi modes tendencēm, bet domāju, ka būtu forši, ja veikalos sniegtu konsultācijas un kādus ieteikumus, lai vieglāk piemeklēt sev apģērbu. Man apģērbu pērk un sūta mamma no Vjetnamas. Un tad parasti seko šādi vārdi: "Mamma, Tu laikam esi par vecu! Man vajag kaut ko stilīgāku!" :)

Kāda ir lielākā atšķirība starp latviešiem un vjetnamiešiem?

Latvijā dzīve ir mierīga. No rīta pieceļos, paēdu, zīmēju... Taču arī dzīves veids atšķiras. Vjetnamiešu vīrieša tipiskākais dzīves modelis ir no rīta 6.00 piecelties un lēnām paēst. Mājās viņi negatavo, bet katru rītu ēd kafejnīcā tradiconālās nūdeles, dzer aukstu kafiju un lasa avīzi, kamēr sievietes ved bērnus uz skolām, dārziņiem. Latvieši brokastīs ēd pašu gatavotu ēdienu.

Kādi ir Tavi plāni turpmākajai dzīvei? Paliksi Latvijā vai brauksi atpakaļ uz Vjetnamu?

Domāju, ka esmu jau esmu izlēmis, ka mans liktenis ir palikt šeit un  zīmēt Lāčplēša komiksus.

 

Autors: Laura

Decembris 2012