Cilvēki kā atradumi #4 (Ilva Kampare)

2012.01.26.

"Stilu tendences un daudzveidība savijušās gredzenā kā čūskas, kuras iekodušās viena otrai astē. Atrast tajā savu, aprūpēt un izauklēt - tā ir māksla! Neaizņemties, bet savu balto trusi izvilkt pašai no brīnumu darītāja cilindra."

Ilva Kampare, multimāksliniece.

1. Kas, Tavuprāt, raksturīgs modei mūsdienās?

Mūsdienu mode katram dod lielo iespēju būt radošam. Tā ir demokrātiska, asprātīga, multifunkcionāla.  Paldies, ka tā vairs nestaigā pa vienu lielceļu. Jaunās vēsmas mēs katrs varam satikt uz savas iemīļotās taciņas. Šodien mode par varītēm neko nediktē. Agrāk diktāts pastāvēja, piemēram, 60-tajos gados, kad, neatkarīgi no vecuma un auguma īpatnībām, modernai sievietei kleita beidzās tur, kur sākās kājas. Nereti izskatījās komiski.

Mūs tagad sagaida tāda brīvība! Izpaužamies, kā gribam! Nav jāskrien pakaļ nodiktētai modei aiz bailēm, ka izskatīsies pēc izmiruša dinozaura. Nekā tāda. Pat pie labākās gribas. Mūsdienās gandrīz viss ir stilīgs. Stilu tendences un daudzveidība savijušās gredzenā kā čūskas, kuras iekodušās viena otrai astē. Atrast tajā savu, aprūpēt un izauklēt - tā ir māksla! Neaizņemties, bet savu balto trusi izvilkt pašai no brīnumu darītāja cilindra.

Kvalitatīva mode ir gana asprātīga. Tā ir ar dzirkstelīti. Nebaidos apgalvot, ka tai piemīt mākslas terapijas spējas, kas uzlādē, sakārto, iedvesmo, pacilā...

Iepazīstot pēdējo gadu modes tendences, jāatzīst, ka sirds dziļumos vēlamies ieelpot romantiskas buķetes smaržu, kura reibina ar sirsnību, naivumu, gaumīgu sentimentu un dabisku eleganci. Pāri plecam mode nostalģiski atskatās pagātnē.

2. Kā Tev šķiet, ar ko Latvijas sievietes var lepoties?

Latvijas sievietes var lepoties ar iespēju būt brīvām un neatkarīgām savas dzīves veidotājām. Šī iespēja - tas ir daudz dots!

Liels ir to sieviešu īpatsvars, kuras sevi pierādījušas, iegūstot labu izglītību, nodrošinot veiksmīgu karjeru. Ja to visu vēl izdevies apvienot ar teicami izaudzinātiem bērniem un palikt tādām, kuras mīl un ir mīlētas... Būt garā stiprām, gudrām, skaistām, mīļām, veiksmīgām - tas ir ļoti daudz prasīts! Milzīgi daudz! Vai vispār tas ir iespējams? Ir "Supermena" tēls, bet kā saukt šādas visu varošas sievietes? "Dzelzs..."? Neizklausās diezko jauki.

Es vēlētos lepoties ar sievietēm - gudrām vai ne tik, labām vai ne tik, turīgām vai ne tik, izglītotām vai ne tik... Tādām, kuras vēlas sevi iekšēji un ārēji sakārtot, dzīvot harmoniski, pazīstot sevi, būt pašpietiekamām. Nav svarīgi, kura to dara ar pedāli grīdā, kura mierīgi un lēni.

Ja atgriežamies pie modes, tad Latvijas sievietēm ir svarīgi būt modernām un šarmantām. Netiek aizmirstas senas rokdarbu tradīcijas un ar aizrautību tiek apgūtas jaunas un netradicionālas. Radošais darbs mūsos lai dzīvo!

3. Atklāj, lūdzu, kādu sevis izskaistināšanas (piemēram, skaistumkopšanas, garderobes, iepirkšanās u.c.) noslēpumu!

Jau senie grieķi skaistā meklējumos radīja tādu jēdzienu kā harmonija. Viņi to centās izkopt jebkurā jomā. Atkal darbs ar sevi... Fiziskās un garīgās enerģijas patēriņa līdzsvars, ieklausīšanās sava organisma vajadzībās. Naudas ieguldījumi šeit nav nepieciešami.

Mēs to jau zinām... Acis ir dvēseles spogulis, tās izsaka cilvēka būtību. Lai cilvēks būtu pievilcīgs, jāparūpējas, lai viņš ir gatavs dzīvei, lai viņā "deg" un notiek kas labs.  Mirdzums acīs - vērtība, ko nevar nopirkt ne par kādu naudu. Tas padara pievilcīgu. Ar apģērbu var izcelt, bet nevar nodrošināt skaistumu. Ja mirdzums zūd un zūd spēks to atjaunot ar saviem resursiem, tad lieliski palīdz kontakts ar maziem bērniem, labiem draugiem, mīļiem cilvēkiem, zvēriņiem.

Vēl viena lieta, kas dara skaistāku - tā ir prasme  "sevi iznest". Galvu augšā, taisnu muguru, pārliecību par sevi! Visskaistākā kleita nobālēs no īpašnieces minstināšanās: "Ak, ko nu es?"

Par iepirkšanos. Ne vienmēr iegādājos praktiskas un nepieciešamas lietas. :)

4. Ja Tev jāizvēlas viena lieta, kura ir garderobes veidošanas "pamatakmens", kas tā būtu un kāpēc?

Te nu es sāku no nepareizā gala. Ačgārni, bet citādi nevaru. Par garderobes veidošanas "pamatakmeni" es sev atrodu kādu aksesuāru vai kurpju pāri. Zibenīgi iztēle jau uzburu ainas, kā tas izskatītos... Pie tām pieturoties, sasniedzu gala rezultātu. Procesa gaitā izsapņotais var pārveidoties. Beigu beigās apģērbs sanāk ar "odziņu", un tas nebūt nav slikti. Ar pieskaņotu aksesuāru un piemērotu kurpju pāri jebkuru tērpu var iecelt saulītē.

5. Pastāsti par kādu pēdējā laika atklājumu (piemēram, modē, kulinārijā, literatūrā u.c.)!

O! Ir literatūrā - Zigfrīds fon Fēgezaks "Senči un pēcteči. Piezīmes no senās Livonijas vēstuļu lādes 1689-1887". Man tā bija kā medusmaize. Izlasīju, drīzāk izdzīvoju. Grāmata paņem savā varā ar aizgājušo laiku garu, rakstīšanas stilu, vārdu izvēli, tematiku un vērtībām. Aprakstīto personu raksturi ir tik labi atainoti, ka tie mūsdienu lasītājam liekas saprotami un cilvēcīgi, it kā gadu simtu šķirkļa nebūtu. Izglītojoši ir mutvārdu liecību veidā atstāstītie Livonijas un Eiropas vēstures notikumi. Mudina meklēt un pierakstīt savas dzimtas pieredzēto. Interesants ir ne tikai tas, kas atgadījies pagātnē, bet kas notiek šeit un tagad. Mazmazbērnam būtu interesanti, ko domājusi vecvecmāmiņa no 21. gs. sākuma. Es ceru, ka tā.

Autors: Renāte

Janvāris 2012