Sajūtu dārznieki

2011.10.27.

Galerijas Centrs 1.stāvā, Rīdzenes ielā izbaudāma neparasta izstāde – "Stenders Sajūtu dārzs", kurā izstādīti vairāki izcilu Latvijas mākslinieku darbi, ko var aplūkot, aptaustīt, sasmaržot, sadzirdēt. Izstāde radusies kā terapija 21.gs. cilvēka maņu pārslodzei, kurā sajūtu pasaule apkārt šķiet sajukusi, pārblīvēta un nogurdinoša. Līdz ar to mēs zaudējam spēju just. Tomēr katrs mēs varam būt savu sajūtu dārznieks – iesēt, audzēt un kopt savu sajūtu pasauli. Lai Tev būtu iespēja labāk iepazīt tos sajūtu dārzniekus, kas slēpjas aiz "Sajūtu dārzā" izstādītajiem darbiem, piedāvāju nelielas intervijas ar trim māksliniecēm – Martu Ģibieti, Elīnu Ģibieti un Aiju Baumani.

Elīna Ģibiete

"Sajūtu dārzā" eksponēti viņas darbi ar nosaukumu “Baltais” un “Iekšā, ārā, iekšā, ārā…”

Pastāsti, lūdzu, par savu izstādē redzamo darbu - kas tas ir un kur Tu smēlies iedvesmu tā radīšanai!

Darbi radīti laikā, kad tik tikko biju aizrāvusies ar lāča tēlu un pētīju tā dažādās izpausmes, saikni ar cilvēku - fizioloģijā, mitoloģijā, ieradumos un visur kur citur. Šobrīd lācis manu mākslu vēl joprojām nav atstājis, tomēr tam jau ir gluži cita jēga - lācis kļuvis par tādu kā manu pašportretu. Izstādē redzamie darbi ir no kolekcijas, kur aizrāvos ar tā tēla dažādību, šajā gadījumā tā lielumu un varbūtējo mīļumu, lielo balto lāci pašai tā vien gribas apķert, tā tuvumā jūtos drošībā. Draiskie lāči? Nu tie jau esam mēs paši.

Cik svarīgas Tev ir sajūtas un vai Tu kādā veidā tās apzināti veicini, radi?

Bez sajūtām cilvēks nav cilvēks. Tās nepieciešamas, lai izjustu, ka esam dzīvi, spējam priecāties, skumt, mīlēt, ienīst - viss šis kokteilis ik dienu apliecina, ka esam dzīvi cilvēki un tas arī ir dzīves jaukums. Sajūtas īpaši neveicinu, kopš mācos sajūtu notvert pavisam necilos dzīves mirkļos, mana dzīve ir mainījusies, un tās mani piemeklē ik sekundi. Man ļoti patīk šī sajūta - sajusties, iejusties, izjust.. Domāju, ka cienīt vajag visas savas sajūtas, tad tās mūs arī piemeklē un nevajag baidīties no "sliktajām" sajūtām - tās daudz ko māca un piedod asumu.

Kāda ir filosofija, kas ir Tavas mākslas pamatā?

Manas mākslas pamatā nav nekāda filosofija, drīzāk atskārsmes par dzīvi mums apkārt, tās izsaku ar joku, bieži ironiju, lai gan nereti tās ir tēmas, kas nemaz nav joks. Ja nu jāatrod filosofija, tad tā ir aicināt aizdomāties par mums apkārt notiekošo.

Kādas, Tavuprāt, ir mākslas un modes savstarpējās attiecības?

Māksla, manuprāt, ir krietni vien egoistiskāka par modi, tā nav  domāta patērētājsabiedrībai, tātad var atļauties domāt un darīt visu, kas nu ienāk prātā. Ja nu arī augstā mode iespējams īpaši nerēķinās ar patērētāj sabiedrību, tai tomēr jārēķinās ar ķermeni, savukārt mākslai robežu nav vispār. Bet ir jau arī modes māksla.

Kas, Tavuprāt, ir raksturīgs modei mūsdienās?

Demokrātija, kas nereti aizved līdz bezgaumībai. Tiem, kam galva un acis īstajā vietā, mūsdienu modes visaptveramība ir kā zaļā gaisma, tomēr stap mums ir bezgala daudz cilvēku, kam lietderīgāki būtu tomēr iepriekšējo gadsimtu strikti diktētie noteikumi. Iespējams tā ir mūsdienu modes misija - atklāt apģērba nēsātāja intelektu, sirdsgudrību un attieksmi pret dzīvi, jo piekrītu viedoklim, ka apģērbs par nēsātāju pasaka gandrīz visu.

Marta Ģibiete

"Sajūtu dārzā" eksponēts viņas darbs ar nosaukumu "Darbagalds"

Pastāsti, lūdzu, par savu izstādē redzamo darbu - kas tas ir un kur Tu smēlies iedvesmu tā radīšanai!

"Sajūtu dārzā" skatītājam rādu savu "Darbagaldu" , kas ir kompozīcija, kura sastāv no divām enerģētiski savstarpēji saistītām daļām - galda, uz kura strādāju, lai radītu darbus, un gataviem stikla objektiem -  bubakiem, kuri tapuši uz šī galda. Mani fascinē un reizē aizkustina doma, ka darbs, kuru tu esi skicējis, veidojis, izgatavojis strādājot pie konkrētā galda, laiku pa laikam atgriežas uz šī galda, gluži kā gaisa kuģis uz planētas, uz kuras tas būvēts. Ceru, ka skatītāji to spēs  sajust.

Cik svarīgas Tev ir sajūtas un vai Tu kādā veidā tās apzināti veicini, radi? Sajūtas? Esmu māksliniece, esmu sieviete, pasauli uztveru caur sajūtām un emocijām. Ir tiešām brīnišķīga sajūta, kad ar lietām, ko radu, ar saviem stikla darbiem varu  izraisīt sajūtas citiem. Kāda ir filosofija, kas ir Tavas mākslas pamatā?

Ko lai saka, manas mākslas filozofija nav paredzama kā formula. Tā ir drīzāk kā dzīvs organisms, un tas darbojas ar mijiedarbības enerģiju. Sajūtas un prāts, mērķis un process, tradīcijas un eksperimenti, koncepcija un kātovardabūtgatavu, ikdiena un sapņi utt.utt.

Kādas, Tavuprāt, ir mākslas un modes savstarpējās attiecības?
Reizēm māksla ir modē, bieži māksla seko modei. Vēlētos, lai būtu otrādi un mode sekotu mākslai. Kas, Tavuprāt, ir raksturīgs modei mūsdienās?

Mode ir kļuvusi pieejama. Iespējams, ka mode pat pieder tautai, kā kādreiz māksla piederēja tautai. Cilvēki ir kļuvuši dažādāki, krāsaināki, ir iemācījušies sevi pazīt un mīlēt. Es priecājos, ka tagad tāda mode. Es tiešām tā domāju, ceru, ka tas ir modē.

Aija Baumane

"Sajūtu dārzā" eksponēts viņas darbs ar nosaukumu "Mimikrija"

Pastāsti, lūdzu, par savu izstādē redzamo darbu - kas tas ir un kur Tu smēlies iedvesmu tā radīšanai!

Darba ideja ir ironisks skatījums par to, kā dabiskais mēģina iekļauties modernajā vidē. Mani iedvesmo neparasti problēmu risinājumi.

Cik svarīgas Tev ir sajūtas un vai Tu kādā veidā tās apzināti veicini, radi? Ar sajūtām es dzīvoju! Lai uzlabotu jau tā labās sajūtas, es dzeru baltu kafiju. Kāda ir filosofija, kas ir Tavas mākslas pamatā?

Manas mākslas pamatā ir lietu un jēdzienu sinerģija. Es izmantoju jau esošas lietas un no tām būvēju jaunas lietas, jaunus kontekstus.

Kādas, Tavuprāt, ir mākslas un modes savstarpējās attiecības?
Mākslai, tāpat kā modei, ir jābūt aktuālai. Kas, Tavuprāt, ir raksturīgs modei mūsdienās?
Modei mūsdienās ir raksturīga piederība konkrētai cilvēku grupai, kas modi padara dzīvotspējīgu.

 

Autors: Renāte

Foto: publicitātes foto

Oktobris 2011